NRS3015T4R7MNGH
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRS3015T4R7MNGH
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD,3.00mm×3.00mm×1.50mm SMD/SMT 4.7 µH 20 % 1.02 A 120 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)1.5 mm
Length2.9972 mm
Width2.9972 mm
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.5 mm
PackagingReel
RoHSCompliant
Self Resonant Frequency40 MHz
TypeWirewound
Current Rating1.02 A
DC Resistance (DCR)120 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance4.7 µH
Core MaterialFerrite
Saturation Current1.02 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current1.02 A
Max Temperature Rise Current1.04 A
Temperature Rise Current1.3 A
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm